Google анонсує Chrome OS: світ ділять заново

· · 3 коментарів

7 липня на офіційному блозі Google з’явився сенсаційний пост, що славетна компанія розробляє власну операційну систему. Чутки про це ходять уже давно, але те, що я довідався, все ж таки мене дуже вразило. Частину дня я провів, намагаючись заглянути у недалеке майбутнє: другу половину 2010 року, коли обіцяють випустити перший реліз. І це майбутнє мене захопило. Гріх не поділитися своїми роздумами на сторінках блогу.

Лікнеп: що ж це за диво?

Google Chrome OS, а саме так величають нову операційну система, призначена, в першу чергу, для запуску на нетбуках. Хід правильний. За останній рік нетбук перетворився із диковинки на звичний формат ПК, а хорошої, спеціально заточеної ОС для цих пристроїв нема. Типова ОС для встановлення на нетбуки — Windows XP, яка була створена 8 років тому, коли про нетбуки ще ніхто й не чув. Хоча були спроби створення спеціалізованої ОС: Linpus, Ubuntu Netbook Remix, але із цього нічого хорошого не вийшло. А Google побачив вільний сегмент ринку і почав активно його захоплювати. Хоча, в принципі, Chrome OS можна буде ставити і на «великі» комп’ютери, лишень би вони були на x86 або ARM-архітектурі.

Щодо людей, які будуть користуватися цією штуковиною, то це будуть досвідчені інтернетники, які багато часу проводять в Мережі.

Обіцяють, що Chrome OS буде легкою, швидкою та надійною. Це не перша спроба створення веб-орієнтованих операційних систем. Уже є спеціалізований дистрибутив Linux gOS. Він теж легенький та простий, адже користувачам, які борознять простори Нету, потрібен лише хороший браузер, а великий набір програм і розвинутий графічний інтерфейс — не дуже. А що Chrome OS буде працювати на ядрі Linux, то небезпека від вірусів теж не загрожуватиме і ніщо не відволікатиме від відвідування улюблених сайтів. І остання перевага — система буде завантажуватись за лічені секунди.

Яким боком до нас повертається доля?

Web OS, у своєму ідеальному вигляді, навряд чи здобуде широке розповсюдження. Та я й не дуже вірю у цю концепцію. Зате, майже напевно, широким масам сподобається тісна інтеграція десктопних програм із онлайновими сервісами. А Google має сили і бажання зайняти у цьому процесі приблизно таке саме місце, як Microsoft у поширенні комп’ютерів із графічним інтерфейсом.

А що під капотом?

Звичайно ж, перша програма на веб-орієнтованій ОС — браузер Chrome. Я чомусь собі думаю, що браузер буде за замовчуванням запускатися автоматично, подібно до того, як тепер автоматично запускається графічна оболонка на Linux-десктопах. А з часом, може, інтегрують браузер у саму ОС, як графічний інтерфейс інтегрували у Windows. А чому б і ні? По суті, це не так уже й далеко від ідеї Web OS.

Трошечки про сам графічний інтерфейс.

Google Chrome running within a new windowing system on top of a Linux kernel

Спочатку я подумав, що хочуть зробити просто віконний менеджер (лінуксоїди мене зрозуміють). Але, схоже, вони хочуть зробити саме віконну систему. Тобто переписати графічний інтерфейс ПОВНІСТЮ. Старого доброго X Window System (мене розуміють тільки лінуксоїди, пам’ятаєте) не буде. Так як це зроблено на Android, іншій операційній системі Google, на якій вони добре потренувались перед більшим проектом. Для цього уже й NX сервер розробляють. От тільки цікаво, чи багато успадкує Chrome OS від Linux, крім ядра? Якщо небагато, то спочатку буде гостро відчуватись нестача програмного забезпечення. Наприклад, Android, що теж працює на ядрі Linux, написаний на Java, тому не використовує більшості технологій, що знайомі користувачам звичайного Linux’а. Особисто я, хотів би бачити ще один дистрибутив Linux, але над яким попрацювала б компанія із мільярдними доходами, чого раніше ніколи не було.

Як зрозуміло з підтексту, багато прикладних програм під Chrome OS будуть виконуватись в середовищі на зразок Gears чи Mozilla Prism.

For application developers, the web is the platform. All web-based applications will automatically work and new applications can be written using your favorite web technologies. And of course, these apps will run not only on Google Chrome OS, but on any standards-based browser on Windows, Mac and Linux

Особисто мені такий підхід до програмування подобається. Але у фразі «standards-based browser» може критися якийсь підступ. Не вказано, які саме будуть стандарти. Можливо не тільки HTML5/CSS3 та JavaScript у якості мови програмування. Бо Google розробляє у 5 разів швидший Python.

Хто пересяде на цю конячку?

Деталі (особливо технічні) ще невідомі, але ми вже можемо знати деякі властивості майбутньої операційки. Насамперед, це буде альтернативна ОС. Хоч TechCrunch і тішить відвідувачів метафорою, що Google скинув на Microsoft атомну бомбу, але перестановка сил на ринку зміниться хіба тим, що замість 3 великих ОС (Windows, Mac, Linux), буде 4. Користувачів Chrome OS краще порівнювати із користувачами Mac і Linux. Це буде технічно підкована, тісна спільнота, яка інколи фанатіє від своєї інакшості. Уже тепер чимало людей дуже люблять Google. Тепер їхній комп’ютер буде повністю Ґуґловим.

Chrome OS буде краща за Windows легальністю або безплатністю (кому як ;) і надійністю. За Linux — простотою у налаштуванні. І за Mac — невибагливістю до заліза. А гіршою за всі основні ОС вона буде, припускаю, низькою універсальністю і малим вибором програмного забезпечення. Мабуть, варто якнайбільше зберегти сумісність із звичайним Linux. Цікавий ефект, поширення Chrome OS позитивно вплине на сумісність Linux із апаратним забезпеченням, адже у них спільне ядро.

Висновок

Google атакує першим. …І перемагає.

Категорія: ІТ

Коментарі (3)RSS-стрічка коментарів

 1. fredcat сказав:

  і все таки, нетбука для повного щастя мало. для роботи необхідний повноцінний потужний пк (чи ноутбук). а нетбук – для розваг. а коли маєш компактний, потужний ноутбук, то сенс тоді купувати ще і нетбук? а тут вже, імхо, найкраща мак ос або старенька хр кватирка. про лінукс мовчу, не юзав.

 2. LinuxMan сказав:

  Мене самого теж зацікавила ця тема і я написав пост в своєму блозі, але на такий широкий огляд як в тебе мене не вистачило. Оскільки по оновленим данним ChromeOS має вийти до кінця цього року (а не 2010 як заявлялося раніше) то я буду з нетерпінням чекати можливості випробувати це чюдо. Краще на ноути будуть ставити його, ніж як зараз – обрізаний напівробочий Linpus

 3. chugylo сказав:

  LinuxMan, я б не сильно сподівався, що Chrome OS буде ОС загального користування. Варто тільки подивитися на браузер Chrome. Деяких звичних можливостей, налаштувань і підтримки плагінів мені у ньому не вистачає. Правда, я користувався Хромом, коли він був ще бета — може тепер щось змінилось?

Трекбеки і пінгбеки

 1. Блоготиждень №51 | Blogoreader – українська блогосфера та інтернет - блоги, новини, статті, персони

  […] операціної системи Google Chrome OS. Чугило в своєму блозі розмірковує на тему призначення та популярності майбутньої ОС у […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *