Цивілізаційний розкол України, якого нема

· · 3 коментарів

Дню Соборності України присвячується

В станах, як вільних українців, так і здеморалізованих людей поширилося та закріпилося переконання, що Україна (при першому наближенні) поділена на Схід і Захід. Нині цей поділ дещо втратив свою чіткість, але на третьому турі виборів-2004 за Ющенка у Тернопільській області проголосували 96,03%, а за Януковича у Донецькій — 93,54%. Замовчувати цей геополітичний поділ було би маніпулятивною брехнею, яка характерна для тоталітарних держав. Тому не дивно, що він є одними з улюблених тем і аргументів у політичних дискусіях. Зате дивно, що його тлумачать одним способом. І цей спосіб має вади.

Вади географічні
  1. Із загальної картини випадають дві області: Закарпатська і Чернівецька. У Закарпатській області в третьому турі виборів-2004 Ющенко набрав лише 67.45%, при тому, що у сусідніх Львівській і Івано-Франківській областях цей показник був вищий 90%. Закарпатська область тепер єдина у Західній Україні, яка не має представників ВО «Свободи» у обласній раді. Також, думаю, пам’ятаєте криміналізовані вибори мера у Мукачевому за кілька місяців до того. У Чернівецькій області Ющенко також був менш популярним — 79.75%.
    Ці області розташовані на крайньому Заході України. Вони мають довгі кордони з Євросоюзом і місцеві жителі часто бувають там. У них переважає сільське населення, не було Голодомору, радянська влада прийшла пізніше. За цими ознаками, уся Західна Україна мала би голосувати однаково.
  2. Вважається, що Україну поділяє на дві приблизно рівні частини цивілізаційний розкол. Західна і Центральна Україна належить до Західної (Європейської) цивілізації, а Східна і Південна — до Східної (Азійської). Тоді ця межа має простягатися також за межі України. Білорусь і Молдову варто віднести до Сходу. Тепер, якщо провести межу між Сходом і Заходом, то побачимо, що Європа показує Азії «язик» з кінчиком на Сумах. А на корені цього «язика» «язви» на місці Закарпатської і Чернівецької областей. Як таке може бути на території з одноманітними географічними умовами? Якби справді через Україну проходив цивілізаційний розкол, то Білорусь і Молдова належали б до Заходу, а в Україні ця межа лежала б західніше — десь по Дніпру.


Переглянути «Язик» Західної цивілізації на карті більшого розміру

Вада етнологічна

Націю можна уявити, як листок на гілці. Гілка останнього порядку у певний історичний момент виросла на гілці попереднього порядку. І так аж до стовбура — єдиної спільноти виду Homo Sapiens, що колись існувала (на пагінці також були листки). Якщо територією України проходить цивілізаційний розкол, то «листок» української нації росте відразу на двох гілках.

Гіпотеза: Руська цивілізація — гілка Західної цивілізації

Україна і Білорусь — два листки на гілці Руської цивілізації. Руська цивілізація — гілка Західної цивілізації. При бажанні — Слов’янської, а вже вона — Західної. Окрім Руської, до Західної цивілізації можна віднести Германську, Англо-Американську, Середземноморську цивілізації. Це досить суперечливе питання, але замовчувати різницю між, наприклад, шведським народом і португальським — не варто, як і схожість між шведами і норвежцями.

Цивілізація охоплює певну територію, причому охоплення не абсолютне. Є ядро, а є периферія. Галичина, Волинь, Поділля і Наддніпрянщина — ядро сучасної Руської цивілізації. Полісся, Закарпаття, Слобожанщина територіально віддалені від ядра, тому виявляють слабшу життєспроможність. А Новоросія і вся Білорусь — периферія, яка у сучасний історичний момент дезорієнтована і заярмлена особами, яким би належало бути внизу суспільства.

Україна поділена не між цивілізаціями, а за територіями, де її власні культурні здобутки сильні і де вони змаргіналізовані.

Ця версія дає рівнішу межу Західної цивілізації.


Переглянути Руська цивілізація — частина Західної цивілізації на карті більшого розміру

Положення ядра цивілізації протягом історії може змінюватися. Так у час Київської Русі воно знаходилося на території племені полян, у Галицько-Волинському князівстві перейшло у сучасну Західну Україну, а в козацькі часи повернулося на береги Дніпра, але дещо південніше.

Про цивілізаційний вибір

Інколи зустрічаються пафосні висловлювання про цивілізаційний вибір. Я вважаю це вигадкою. Цивілізація полягає у системному застосуванні раніше набутого досвіду. Коли зробити вибір на користь чужої цивілізації, то системність зруйнується. Листок не може перескочити на іншу гілку. Нація не вибирає собі цивілізацію — вона до неї належить. Або не належить.

Посилання

ЦВК — вибори-2004

Минулого літа йшли активні дискусії на ці теми:

Зіткнення цивілізацій посеред України

Андрухович: Якщо переможуть помаранчеві, то Криму й Донбасу треба дати можливість відокремитися

Примара «цивілізаційного розлому»

P. S. Вищенаписане має статус «публічної чернетки». Тобто, хоч воно й недосконало пропрацьовано, але краще хай люди читають і думають.

Категорія: Інша думка

Коментарі (3)RSS-стрічка коментарів

  1. Тарас коментує:

    Добре, єдине питання яке в мене виникає: “А що робити українській еліті на сході?” Наприклад оцим людям: http://uk.wikipedia.org/wiki/Категорія:Користувачі_з_Донецька ?

  2. gorih коментує:

    Аще кажуть що Україна розколота по Дніпру, напевне неуки які в школі географію не вчили і карти ніколи в очі не бачили

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *


Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home/u801826201/public_html/wp-includes/functions.php on line 3509