До українських патріотів, які називають себе козаками чи бандерівцями

· 10 коментарів

Немає більше місця в світі козакові

гурт «Тінь Сонця»

Чи може ви носите шаблю і маєте коня? Чи носите оселедця і шаровари? Чи живете на Січі і обираєте гетьмана? Чи ходите в похід на ляха, турка і москаля? Ось бачите, скінчились ті часи: тепер ніхто не є козаком у повній мірі. Є кілька десятків козацьких організацій, члени яких з натяжкою можуть називати себе козаками. І є українці, які хочуть підкреслити, що вони є патріотами і спорадично використовують слово «козак» для самоідентифікації. Тому що справжні козаки беруть активну участь у політиці та війні. І, навіть, якщо козацькі організації якимось фантастичним чином здобудуть владу в Україні, то хіба вони зможуть вести політику на козацький лад — силою. Тепер 21 століття: війни стали економічними та інформаційними. Козацький досвід у них не потрібний. Потрібні патріоти нового культурного і психологічного складу.

Звичайно козацька історія до себе вабить. То були славні часи піднесення України і наш патріот підсвідомо хоче їх повернути. Але повертати треба не зовнішню атрибутику, а сам пасіонарний дух того часу. І він аж ніяк не дозволяє скиглити за минулим. Цей дух напрямлений в майбутнє. Виникає дисонанс між козацькими ідеями та способом життя і фактичним станом речей у сучасному світі. Тобто при всій своїй силі і красі козацька ідея у контексті нашого часу призводить до пасивності.

Якщо український патріот справді сильний духом, то, я думаю, без жалю перегорне козацьку сторінку історії України і буде писати нову. А якщо ні — до таких людей ставлення толерантне. Просто вони в майбутнє не потраплять.

На практиці це означає, що не слід називати себе козаком, щоб підкреслити свою приналежність до активної верстви українців. Не слід використовувати інші атрибути того часу. Це спричиняє ностальгію і викривляє справжній образ козака.

Це не вперше. Козаки відмовилися від культурного спадку князівської доби задля кращої пристосованості до тогочасних реалій. Тепер наша черга.

Те саме можна сказати і про бандерівців. Декалог націоналіста — список дієвих у свій час, але застарілих натепер правил. Вони застаріли разом із вибухом бомби у Хіросімі. Вони двічі застаріли із проголошенням Незалежності. Ніхто ж при здоровому глузді не піде зі зброєю на ворога України. У сучасному світі силовий конфлікт — це метод малорозвинених спільнот або привід для інформаційних маніпуляцій. А Україна — це Європа, ні? Творіть нове, сміло експериментуйте. І я з вами. Не знаю як буде виглядати нова українська національна ідея, але точно знаю як вона не буде виглядати. У ній козаки, гайдамаки, опришки, бандерівці будуть шанованою частиною історії, а не об’єктом для мавпування.

Категорія: Україна

Коментарі (10)RSS-стрічка коментарів

 1. Юрко коментує:

  Все вірно … тепер Інформаційні Воїни повинні переймати Естафету …

  http://bryhada-ua.inf.ua/
  http://www.uvo.cv.ua/pro_nas.php

  … долучайтесь ))

 2. maque коментує:

  Важко зі сказаним не погодитись. До речі, що надихнуло на цю статтю?

 3. chugylo коментує:

  maque, не можу згадати чи надихнуло мене щось конкретне, але почав писати цю статтю майже відразу ж, коли з’явилась ідея. А коли на наступний день редагував її остаточно, то того натхнення уже не було.

 4. Shiver2005 коментує:

  На жаль це ідеологія українського рагулізму, українці не спроможні зараз масово створювати щось нове.

 5. ivanko (Андрій Івахненко) коментує:

  Гарно написано. Маю подібні думки, один важливий момент — ми завжди ведемо мову про побудову національної держави, але світова тенденція до глобалізації позбавляє національні держави майбутнього. У цьому проблема. Можна виступати проти глобалізації, але не помічати тенденцію не можливо.

  @ maque — моє шанування, ваш сайт приклад того, що зараз (на мою скромну думку) потрібно робити українському патріотові :) Бригаду я також читаю, але в украіномовному сегменті нету великий перекос у бік політики.

 6. maque коментує:

  @ivanko – дякую, але хотілося бачити якусь конкуренцію у цій сфері серед україномовний блоґерів.

 7. Roman Melnyk коментує:

  чудовий простий пост! я погоджуюся з думками автора! логічно і переконливо:)

 8. Юрій коментує:

  А чому ви ,шановні панове, вважаєте, що козаки та їхня ідеологія не потрапить у майбутнє? Ви хоч уявляєте що таке є козацтво. Зовсім не тільки шабля, вуса та оселедець! Це лише є зовнішні ознаки. Козацтво це спосіб життя, який передбачає ні з чим не зрівнянний спосіб думання, оцінювання, ставлення та дії. Біда козацтва, як явища в Україні полягає в тому, що той багатошаровий пласт козацької культури, козацьких знань просто забуто або примазано до зовсім іншого. Якби Іван Сірко жив в наші часи, який би він був громадянин? Звичайно, не ходив би з боєм на татар, але те, що його та його побратимів шанували б друзі а вороги України боялися б то це булоб точно. Тому я згоден, що сучасне козацтво з-за своєї ліні, не хоче наслідувати канонів, звичаїв та традицій своїх славних пращурів бо бути козаком це важка справа, а в наш разманіжений час більшості українців так не комфортно, не звично. тому і обмежуються вони лише зовнішнім боком козацтва не дотримуються в повній мірі призначення козака.

 9. Івахненко Андрій (ivanko) коментує:

  Головним чином через ось це:
  http://tinyurl.com/29u3mzm
  http://tinyurl.com/m6n7d89
  http://tinyurl.com/n5ber62
  А ще ось це:
  http://tinyurl.com/cwe98kx
  і багато інших подібних речей, дрони, екзоскелети, роззосереджені мережі керування боєм, безліч високотехнологічних речей, з високим вмістом якісної математики механіки та електроніки.
  Сучасний козак мав би стати професором з оксфордським дипломом, а це трохи інший культурний шар. Не намагайтесь зупинити час, це шлях у нікуди. Краще будуйте своє майбутнє, звісно поважаючи минуле, до речи, минуле має сенс тільки тоді, коли з його помилок зроблено висновки.

 10. Івахненко Андрій (ivanko) коментує:

  перепршую, чомусь три лінки замість трьох різних сторінок ведуть на одну. ймовірно глюк скорочувача url. вибачаюсь.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теги та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>