Неакадемічні дослідження — вони працюють

· · Коментарів немає

Є чимало галузей науки, які, хоч і використовують наукові методи, але не визнаються більшістю вчених. Їх коректніше називати не наукою, а неакадемічними дослідженнями. Останнім часом їх стає все більше й більше. Це, наприклад, меметика, НЛП, соціоніка, уфологія, фен-шуй. Ці дослідження мають на озброєнні більшу частину наукових методів, але працюють з такими об’єктами, які не завжди можна виміряти і застосувати математичний апарат. Наприклад, з людською свідомістю. З одного боку, вони багатьма сприймаються негативно, тому що ці теорії:

  • неможливо довести або спростувати і тому не мають право на існування;
  • часто притягують учених-невдах, сторонніх людей і, взагалі, містиків, яким не місце в науці, навіть, такій;
  • різношерсті тренери і консультанти теж спрощують ці теорії до втрати первинного змісту, роблять з них повну кашу і ще й заробляють на цьому неподобстві гроші.

Але, на мою думку, добре, що явища, які ще не здатна пояснити академічна наука, намагаються пояснити усе-таки науковими методами, а не містикою. А найголовніше, вони працюють :). І тому над цими дослідженнями працюють вчені з університетів зі світовим ім’ям.

Загальна теорія відносності спростувала вчення Ньютона. Але самої невірної, як виявилось, класичної механіки було вже досить, щоб винайти паровий двигун і автомобіль. Так і людина з діловим розумом може користуватися благами неакадемічних досліджень вже зараз. От тільки в цьому є й деяка небезпека отримання недостовірних, викривлених знань. В українських школах та вузах цього не учать, немає кар’єрної ієрархії і кожен може проголосити себе майстром з того чи іншого напрямку. Тому важливо не дати себе обманути і шукати достовірні джерела. А достовірні джерела у цих випадках, як я знаю із власного досвіду, це майже завжди першоджерела: творці цих досліджень і їх найближче оточення. Без кар’єрної ієрархії ці теорії зазвичай дуже швидко вироджуються в процесі переходу від вчителя до учня. Особливо, якщо на них заробляють гроші. Тому, можливо, краще прочитати книжку визнаного авторитета у своєму напрямку і намагатися щось зробити самому, ніж бігти на чергові курси із сенсаційними методиками. І, звичайно, бути дуже-дуже критичним.

P. S. Як вважаєте, може написати, що-небудь на ці теми у Вікіпедію?

Категорія: Різне

Коментарі (0)RSS-стрічка коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *