Протести в Молдові: скепсис бувалого

· · 3 коментарів

Як я уже у Твіттері згадував, події в Молдові мають мало спільного з Помаранчевою революцією в Україні чи революцією Троянд у Грузії. Висловлюсь детальніше.

 • Застосовано силу. Причому відразу.
 • Масштаб не той. На Помаранчеву революцію вийшло 1-2 млн українців або 2-4% усього населення. В Молдові лише 10-20 тис або 0,2-0,4%.
 • І Росія, і Захід не знайшли грубих фальсифікацій виборів.
 • Нема централізованої організації. На вулиці вийшли ніби й опозиціонери, але опозиція як політичний інститут на народні маси впливає слабко. У версію президента Вороніна, що акції протесту щедро спонсоруються, я не дуже вірю.
 • Нема охоплення усіх верств суспільства. Вийшли здебільшого молоді люди.
 • Не було сильного стартового напруження, ефектних сцен з отруєнням опозиційних кандидатів чи киданням яйця у кандидата від влади. Більше того, деякі джерела вказують, що акція була спланована спонтанно за кілька днів до її початку. Про свідчить хоча б той факт, що протестувальники не підготовились як слід (хоча б коктейлі Молотова заготовили), а для погрому брали все, що першим попаде під руку.

А схожих рис тільки дві:

 • Молдова теж пострадянська республіка.
 • У Молдові акція теж відбулася з приводу виборів.

Але багато інформаційних агенств сміливо описують події з використанням слова «майдан». На мою думку, це тільки дискредитує Майдани український і грузинський, що пройшли мирно і призвели до зміни влади. У Молдові явище зовсім інше.

Я не розумію цих людей, навіщо вони вийшли громити державні будівлі? Адже вони повинні бачити, що країна ще не готова скинути стару владу. Невже вони надіються на перемогу? А якщо й країна була б у дійсно передреволюційному стані, то для чого відразу, без спроби мирного вирішення конфлікту, переходити до застосування сили? Відповідей на ці питання нема. Схоже на те, що молдавські протестувальники опираються не на логіку, а на емоції. Дивно, я завжди вважав, що Україна культурно близька до Молдови. Але там, здається, не діють принципи «Моя хата скраю, я нічого не знаю» і «Ви не чіпаєте мене — я не чіпаю вас». На ці особливості українського, грузинського і, мабуть також білоруського, менталітету часто нарікають, але вони дають уникнути кровопролиття у складний для країни час.

А що ви думаєте про акції у Молдові?

Категорія: Україна

Коментарі (3)RSS-стрічка коментарів

 1. myroslav сказав:

  Грузини тоді на вулицях бились з ментами, а в парламент просто увірвались. Це ми тільки такі мирні, нам все легко дається і ми це класно просираємо. Навіть кохані європейці, на яких всі моляться і яким дупи лизати люблять і то годні палити машини і закидати ментів всім шо під руку попаде. А молдавани чудні якісь, мене от хоч би те насторожило, що вони прапорами Румунії махають о_О . Цікав в них молодь росте, патріотична.

 2. chugylo сказав:

  Частина населення (особливо в містах) взагалі вважають себе етнографічною групою румун, яка говорить на молдавському діалекті румунської мови і була по несправедливості історії відокремлена. Але це меншість. І важко судити, хто там правий, а хто ні — ми надто мало знаємо.

 3. Їх недихнула молодь Греції, яка вийшла на вулиці і трощила усе підряд.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *